Kot Syjamski

Kot syjamski - pochodzenie
O kocie syjamskim

Kot syjamski – historia pochodzenia

Niewiele wiadomo o historii tej niezwykłej rasy w okresie poprzedzającym pojawienie się jej przedstawicieli w Europie, co w zasadzie czyni koty syjamskie jeszcze bardziej tajemniczymi istotami. Istnieje wiele teorii na temat jej powstania. Niektórzy uważają, że koty syjamskie powstały w wyniku krzyżowania się kotów egipskich ( uwaga: nie mylić z rasą kotów egipski mau, która została wyhodowana w latach 50-tych ubiegłego wieku) i dzikich kotów żyjących na terenach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Według pewnej teorii koty egipskie miały się przedostać na Wschód w czasach starożytnych, kiedy utworzyła się droga handlowa łącząca Europę z Chinami i Bliskim Wschodem, zwana jedwabnym szlakiem. Inni specjaliści uważają natomiast, że rasa ta jest wynikiem mutacji genów, która powielała się wraz z kolejnymi krzyżówkami..

Nazwa rasy – kot syjamski – pochodzi od miejsca, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o niej – Tajlandii, dawniej zwanej Syjamem. To tam pomiędzy XIV a XVII wiekiem powstały ilustrowane manuskrypty, w których zostały zobrazowane koty.

Koty syjamskie w Europie

Koty syjamskie pojawiły się w Europie w drugiej połowie XIX wieku. W 1895 r. (aczkolwiek niektóre źródła podają rok 1871) para kotów syjamskich została zaprezentowana na wystawie kotów zorganizowanej przez Harrisona Weir’a, która miała miejsce w Pałacu Kryształowym w Londynie. Ciekawe jest to, że tamta para kotów syjamskich różniła się wyglądem od współczesnych kotów syjamskich. Podobnie wyglądał kot, który w 1884 r. brytyjski konsul, Oven Gould, otrzymał w prezencie od króla Syjamu. Koty Weir’a miały masywniejszą budowę ciała i bardziej okrągłe głowy. Obecnie nadal hoduje się ten typ kota syjamskiego, przy czym określa się je jako koty syjamskie starego typu, królewskie koty syjamskie albo koty tajskie. Uważa się, że oba typy kotów współistniały ze sobą – koty starego typu były hodowane w Tajlandii głównie przez elity, natomiast te, których wygląd odpowiada współczesnym kotom syjamskim, były kotami wolnożyjącymi, pospolitymi.

Współczesne koty syjamskie są bardziej smukłe od swoich przodków, co jest wynikiem ingerencji człowieka w ich rozród. Zmiany w wyglądzie rozpoczęły się w drugiej połowie XX wieku i były podyktowane głównie preferencjami sędziów zasiadających na wystawach kotów. Większe noty uzyskiwały koty smuklejsze, delikatniejsze. Stąd współczesny kot syjamski jest dłuższy, bardziej filigranowy w budowie i ma węższą, dłuższą głowę zakończoną dużymi, bardziej spiczastymi uszami. Obecnie na wystawach rzadko spotyka się inny typ kota syjamskiego aniżeli typ współczesny.

Dodaj komentarz